Tło strony

7 zalet firmowych imprez integracyjnych

Zalety imprez integracyjnych

Wielu pracodawców pytanych o źródło ich sukcesu na rynku wskazuje na dobrą atmosferę i komunikację między członkami zespołu. I słusznie, bo chociaż najważniejszymi ludźmi na zewnątrz firmy są jej klienci, to właśnie od zgrania i motywacji pracowników będzie zależało to, czy Ci pierwsi będą zadowoleni. Z tego powodu coraz więcej nowoczesnych firm decyduje się na organizowanie integracji członków zespołu. Jakie są główne korzyści z firmowych zabaw integracyjnych, które wpływają na ich rosnącą popularność? Podajemy 7 najważniejszych powodów.

Latające Rowery
Latające Rowery – Kosmiczne Rowery

1. Zespolenie zespołu

Pracownicy, zwłaszcza w większych firmach, nie są jednorodną grupą. Każdy z nich to indywidualna osoba, o innych potrzebach, cechach charakteru i celach. W takiej mieszance nietrudno więc o niepotrzebne spięcia i konflikty, które bardzo szybko mogą zepsuć atmosferę w całej firmie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zorganizować ludziom wspólne wyjście i spotkanie poza pracą. Możliwość wspólnego spędzania czasu, zwłaszcza aktywnie, może nie tylko załagodzić sytuacje konfliktowe, ale również zacieśnić więzi między pracownikami. A dobra atmosfera to jeden z głównych czynników wpływających na to, jak czujemy się w pracy. Zadowoleni pracownicy tworzą zgrany zespół, a zgrany zespół osiąga znacznie lepsze efekty niż grupa choćby najlepiej wykwalifikowanych, ale niewspółpracujących ze sobą ludzi.

2. Integracja między szczeblami

Na zabawach firmowych są najczęściej obecni pracownicy z różnych szczeblów: od szeregowych pracowników, przez kierowników, aż po dyrektorów i prezesów. Jest to świetna okazja dla kadry zarządzającej na pokazanie „ludzkiej twarzy” i zmniejszenie dystansu dzielącego ich normalnie od podległych im osób. Dzięki temu pracownicy będą o wiele chętniej wypełniać polecenia menadżerów, co przełoży się na wzrost wydajności pracy.

Wyścigowe Klozety
Wyścigowe Klozety

3. Integracja nowych pracowników

Nawet najwięksi ekstrawertycy mogą czuć się nieco niepewnie po trafieniu do nowego zespołu. Gdy wszyscy inni świetnie się dogadują i znają, łatwo można poczuć się wyobcowanym. Jak temu zaradzić? Najlepiej pozwolić nowemu pracownikowi poznać swych współpracowników w luźniejszych okolicznościach, kiedy praca schodzi na dalszy plan. To ułatwi takiej osobie stanie się częścią zespołu, a tym samym pozwoli na pracę w pełni komfortowych warunkach.

4. Poprawa atmosfery i komunikacji w zespole

Charakter każdej pracy jest z natury sztywny – istnieje specyficzna kultura organizacyjna, trzeba się trzymać zasad, poleceń i regulaminów. Czasem jednak człowiek musi po prostu odpocząć i odprężyć się z dala od codzienności. Wielkim plusem spotkania integracyjnego jest to, że jest to świetna okazja do wyrwania się z nużącej codzienności oraz doładowanie wyczerpującego się zapału do pracy. Poznanie się z innej perspektywy wpływa też pozytywnie na komunikację między pracownikami, którzy chętniej będą ze sobą współpracować.

Dmuchana Kula Sferyczna Zorbing
Dmuchana Kula Sferyczna Zorbing

5. Skuteczna inwestycja

Właściwie przemyślane zabawy integracyjne mają być nie tylko przyjemne, ale również pożyteczne. Każda z nich powinna służyć realizacji jakiegoś celu – może to być usprawnienie współpracy między dwoma działami firmy, a może poprawa wizerunku firmy w oczach pracowników. Najczęściej dotyczy to tych elementów funkcjonowania firmy, które potrzebują usprawnienia. Patrząc na to z tej perspektywy, firmowa impreza integracyjna nie jest kosztem, lecz inwestycją, która w przyszłości przyniesie określone zyski.

6. Wzrost lojalności podwładnych

Pracodawca dbający o swych pracowników oraz ich potrzeby jest przez nich doceniany i bardziej szanowany. W warunkach, gdy tak wielu firmom nie zależy na zespole, a wyłącznie na wynikach, pracodawca taki wyróżnia się na rynku pracy. Zatrudnieni przez niego pracownicy czują się dobrze traktowani, przez co rośnie ich lojalność i przywiązanie. Dzięki temu zwiększamy szanse na długotrwałą współpracę z wartościowymi pracownikami, którzy będą mniej skłonni do zmiany pracy.

Byk Rodeo Mechaniczny Symulator
Byk Rodeo – Symulator Mechaniczny

7. Sprawdzenie pracowników

Firmowa impreza integracyjna to również świetna okazja do przetestowania osób zatrudnionych w firmie. Odpowiedni dobór rozrywek i zadań pomoże w sprawdzeniu m.in. zdolności do pracy w grupie, pomysłowości i zaradności, czy też pracy pod presją czasu. Być może okaże się, że któryś z niepozornych pracowników świetnie sprawdziłby się na bardziej wymagającym stanowisku? Uważny pracodawca łatwiej wychwyci mocne i słabsze strony swych pracowników i będzie wiedział, na czym skupić swe wysiłki w przyszłości.